Skip links
Zeytinyağının Yararları Nelerdir?

Zeytinyağının Yararları Nelerdir?

Zeytinyağı, zeytin ağaçlarındaki zeytin tanelerinden elde edilen bitkisel bir yağdır. Doğanın mucizesi zeytinyağı karaciğeri temizler, sindirimi kolaylaştırır, metabolizmayı hızlandırır. Aynı zamanda cildi güzelleştirir, saç bakımına olumlu etkileriyle bilinir, diyabete iyi gelir, kan basıncını düzenler ve stresi azaltması gibi daha birçok yararı vardır. İçerdiği A, D, K ve E vitaminleri sayesinde zeytinyağı cilt dostu bir yağdır. Yüz yıkama, vücut yıkama, sabun ve losyonlar dahil olmak üzere birçok kişisel bakım ürününün bileşenidir.

Zeytinyağının Yararları Nelerdir?

Karaciğeri Temizler: Karaciğer tüm vücudumuzu temizlemekte görevlidir. Zeytinyağı da karaciğeri. Vücudumuza giren toksinleri karaciğer salgılarıyla temizler. Zeytinyağı da karaciğerin fonksiyonunun artmasına yardımcı olur.

Sindirimi Düzenler: Zeytinyağı yüksek oranda antioksidan içerir. Bu da sindirim sisteminizi düzenler ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Günde bir yemek kaşığı oranında zeytinyağı tüketmeniz durumunda sindirim sisteminiz düzenlenecektir. Kabızlık yaşıyorsanız bu soruna çözüm olacaktır.

Metabolizmayı Hızlandırır: Zeytinyağı tüketmeniz metabolizmanızı hızlandırır ve kilo vermenizi sağlar. Her gün zeytinyağlı salata tüketmeniz ve bunu öğün haline getirmeniz durumunda formunuzu korumanıza yardımcı olacaktır.

Kemikleri Güçlendirir: Zeytin, yüksek oranda kalsiyum içerir. Kalsiyum kemiklerin yapı taşıdır. Bitkisel yağ olan zeytinyağı kemikleri güçlendirir ve korur. Zeytinyağı mineral bakımından da zengindir onun bu etkisi kemiklerin güçlenmesine katkı sağlar.

Cildi Korur: Cildi korur ve yaşlanmayı geciktirir. Güzelleştirir ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlar. Makyaj malzemelerine karşın cildi kimyasallara karşı korur.

Saçlara Etkisi: Zeytinyağı saç bakımına da faydalıdır. Birçok saç bakım ürünlerinin içeriğinde zeytinyağı mevcuttur. Ancak evde çözüm olarak, zeytinyağını saçınıza duştan önce 15-20 dakika bekletirseniz saç dökülmesini azaltır ve canlı gözükmesini sağlar.

Diyabete Etkisi: Zeytinyağı, kan şekeri seviyesini düşürür. Diyabet hastaları için insülin görevi görür ve sorunlara pozitif etki sağlar.

Kan Basıncını Düzenler: Kan basıncını düzenler ve bu da tansiyonunuzun normal seviyede olmasını sağlar.

Stresi Azaltır: Günde bir miktar zeytinyağı tüketmek, yorucu ve stresli hissettiğiniz zamanlarda size destek sağlayacaktır. Zeytinyağı aynı zamanda vücudunuzun enerjisini korur ve size canlılık katar. Sabah kahvaltınızda zeytin tabağına bir miktarda zeytinyağı döküp baharatlarla damak zevkinize göre tatlandırarak tüketebilirsiniz.

Bunların dışında zeytinyağı kolesterol dengenizi korur. Meme çatlaklarına iyi gelir, meme kanseri riskini azaltır. Zeytinyağı sağlıklı yağlardan olduğu için her gün tüketilmelidir. Fakat miktarı doğru belirlenmelidir.

Zeytinyağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağı insan vücudunun hemen hemen her yerinde kullanılabilen ve fayda sağlayan bitkisel bir üründür. Zeytinyağı içerdiği polifenol ve antioksidan sayesinde cilt sorunlarının giderilmesinde oldukça faydalar sağlamaktadır.

● Güneşin zararlı etkileriyle birlikte meydana gelen lekeleri ortadan kaldırır.
● Cildi yumuşatır.
● Sivilce tedavisine doğal çözümdür.
● Makyaj kalıntılarını temizler.
● Gözaltı şişliklerini azaltır.
● Gözeneklerin tıkanma sorununu ortadan kaldırır.
Nemlendirme özelliği vardır.
● Dudak kuruluğuna doğal çözümdür.
● Ayakların dinlenmesini ve ter probleminin ortadan kalkmasını sağlar.
● Erken yaşlanmayı yok eder.
● Cilt kanserine yol açabilen ışınların etkilerini azaltır.

Zeytinyağının Zararları Nelerdir?

● Zeytinyağı yağlı ciltlerde ya da dermatit gibi cilt rahatsızlıklarında kullanıma uygun değildir. Ayrıca bebeklerde de kullanılması önerilmemektedir. İlerleyen dönemlerde egzamaya neden olabilir.
● Çok fazla tüketilirse kilo alımına neden olur.
● Yüksek ısıda kolay yanar. Kızartma yapmadan önce yandığını fark ederseniz kesinlikle kullanmayın.
●Çok fazla miktarda zeytinyağı tüketimi safra kesesinde taş oluşumuna ya da tıkanmaya neden olabilir.

Bu web sitesi, web deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır.