Skip links
Pişik Nedir?

Pişik Nedir?

Pişik Nedir?

Pişik özellikle bez kullanan küçük bebeklerde sıklıkla karşılaşılan bir durum. Pişik genellikle bezin kapattığı bölgeler olan bebeğin poposunda, uyluğunda ve özel bölgesinde görülse de vücudunun boyun, kol altı gibi eklem bölgelerinde de görülür. Bu bölgelerdeki deri hassaslaşır; kabarıklık, kızarıklık ve kuruluk şeklinde pişik ortaya çıkar ve hafif kaşıntı yapar bazı durumlarda özellikle sürtünme ile acı verir. Bu durum küçük bebeğin oldukça rahatsızlık duymasına sebep olur.

Pişiğin Belirtileri Nelerdir?

Pişiği bebeğinizin vücudundaki pembe-kırmızı pütürlü dokular şeklinde fark edebilirsiniz. Bebeğinizin cildi kabarır ve pişik olan bölgenin normal vücut sıcaklığından biraz daha sıcak olduğunu fark edersiniz. Bebeğiniz henüz konuşamadığı için size rahatsızlığını anlatamaz ancak davranışlarından bir rahatsızlığı olduğunu fark edebilirsiniz. Pişik olan bebek huzursuz olacak, günlük yaptığı aktivitelerden keyif almıyor gibi görünecektir. Bez değiştirme zamanlarında ise huzursuzluğu artacak ve ağlayarak rahatsızlığını belli edecektir.

Pişiğin Nedenleri Nelerdir?

Pişik bebeğin temizliğine ve cilt bakımına titizlikle dikkat edilse bir bazı durumlarda oluşabilen bir sorundur. Pişik oluşmasının ilk sebebi bebeğinizin vücudunun kuru kalması, yeterince nemlendirilmemiş olması ve uzun süre havasız kalmasıdır. Bir diğer sebebi ise bebeğin vücudunun banyodan sonra iyice kurulanmamış olması ve ıslak kalmasıdır.

Bebeğin cildinin çiş ve kakayla uzun süre temas etmesi yani bezinin uzun süre temizlenmemesi de pişiğin en önemli nedenleri arasındadır. Banyodan sonra ıslak kalması gibi yaz aylarında terlemesi ve bu terin kurulanmaması da bebeğin vücudunda, özellikle birbirine değen eklem bölgelerinde pişik oluşmasına sebep olabilir.

Bez seçimi de pişik oluşumunu etkileyen faktörler arasındadır. Kullanılan bezin bebeğin yaş ve kilosuna uygun olması gerekir. Küçük olan bezler bebeğin vücudunu fazla sıkar ve tahriş olmasına sebep olurken, bol gelen bezler sızıntıya sebep verir ve bu da pişik oluşmasına neden olur.
Pişiğin bir diğer sebebi ise alerjik reaksiyondur.

Bebeğin kıyafetlerini yıkadığınız deterjanlar veya kullandığınız cilt bakım ürünlerini dikkatli seçmek ve bebeğinizde alerjik reaksiyona sebep olan ürünleri tespit ederek kullanmamak pişik oluşumunu önleyebilir. Kullanılan deterjanlar gibi bebeğin vücudunu ve poposunu temizlemek için kullandığınız ıslak mendil gibi hijyen ürünleri de alerjik reaksiyona sebep olabilir. Bunun için hijyen ürünlerini mümkün olduğu kadar doğal ve parfümsüz seçmek önemlidir.

Ek gıdaya geçiş sürecinde bebeğin bazı yiyeceklere karşı alerjisi olması da pişik oluşumunu tetikleyebilir. Bebeğin tükettiği gıdaları ve vücudunun verdiği tepkileri takip etmek önemlidir. Bal, inek sütü, yumurta, çilek ve kivi gibi yiyecekler bebeklerde alerjiye sebep olabilen besinler içindedir. Ayrıca aşırı baharatlı ve asitli yemekler de bebeklerde alerjiye dolayısıyla pişik oluşumuna sebep olabilir.

Pişiğe sebep olan diğer sebepler ise; bebeğin veya emziren annenin antibiyotik kullanımı, ek gıdaya geçiş ve bakteri veya mantar oluşumudur.

Bebeklerin Cildi neden hassas olur?

Doğumda, bebeklerin cilt bariyeri henüz tam olarak olgunlaşmamıştır. Bebeğinizin cildi dış saldırılara karşı hayli hassas ve savunmasızdır ve iki yaşına kadar tam anlamıyla olgunluğa ulaşmaz. İki yaşına gelene kadar bebeğinizin cildi hücrelerinin doğru şekilde çalışabilmesi için gerekli nem seviyelerini koruyamaz.

Bu web sitesi, web deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır.