Skip links
Lavanta Yağı

Lavanta Yağının Faydaları Nelerdir?

Cilt bakımından ruh halinize lavanta yağının faydaları hayatınıza mucizevi bir şekilde dokunacak. Lavanta çiçekleri sadece tarlalarda güzel görünmekle kalmaz, aynı zamanda sahip oldukları harika kokuları nedeniyle yaşadığımız mekânların da havasını değiştirirler.

Zengin mineral ve vitamin kaynağı olan bu bitki, günümüzde çay ve yağ olarak da tüketiliyor.

Aromaterapide sık kullanılan uçucu bir bitkisel yağ olan lavanta yağı, lavanta çiçeğinin kaynatıldıktan sonra buharının damıtılıp yağının çıkarılmasıyla elde ediliyor. Gerek göz alıcı rengi, gerekse çiçeksi aromasıyla lavanta yağının faydaları, doğanın insanlara sunduğu bir mucize…

Düzenli olarak kullanılması halinde gerçek bir şifa kaynağı olan son dönemin popüler bitkisel yağlarından biri olan lavanta yağının faydaları saymakla bitmiyor. Biz de muhteşem kokusuyla insanın içini ferahlatan bu yağın faydalarını sizler için derledik:

Lavanta Yağı Faydaları Nelerdir?

Aromaterapi alanında sıkça tercih edilen lavanta yağı faydaları nelerdir diye düşündüğünüzde, işte aradığınız o mucize cevaplar:

● Lavanta yağı stresle başa çıkmanın en doğal yoludur. Gün içinde yaklaşık 80 mg lavanta yağı kullanan kişilerin daha huzurlu ve rahat olduğu yapılan araştırmalar sonucunda belirlenmiştir. Stres ve kaygı gibi durumlarda lavanta yağını hatırlamalısınız.

● Uyku problemleri yaşayan kişiler için lavanta yağı tavsiye edilmektedir. Çünkü lavanta yağı uyku düzenini dengeleyen ve rahat uyku imkanı sağlayan doğal bir yağdır.

● Ağrı kesici özelliğe sahiptir. Baş ağrıları yaşadığınız günlerde yaklaşık 15 dakika kadar lavanta yağı kokusunda kalırsanız, baş ve migren ağrılarınız kısa sürede geçecektir.

● Lavanta yağının bir diğer faydası da soğuk algınlığı gibi durumlarda etkili olmasıdır. Solunum yolu rahatsızlıklarınız için tercih edebilirsiniz. Daha rahat nefes almanız için lavanta yağı aklınızda bulunmalıdır.

● Dudak çatlamasında, cilt kuruluğunda ve güneş lekelerinde lavanta yağı size çok yardımcı olacaktır.

● Lavanta yağı cilt lekeleri için oldukça etkilidir.

● Cildinizde oluşan tüm sorunlar için tercih edebilirsiniz.

● Lavanta yağı, keskin kokusu ile bitkisel bir parfüm olacaktır. Evinizde lavanta yağı ile oda kokusu deneyebilirsiniz.

● Mide bulantısı veya kusma hissinde lavanta yağından faydalanabilirsiniz. Kıyafetlerinize süreceğiniz birkaç damla lavanta yağı, kusma hissini ortadan kaldırıp sizi daha iyi hissettirecektir.

● Ağrı kesici özelliğinden faydalanarak, yorgun olduğunuz günlerde el ve dizlerinize masaj yapabilirsiniz. Kas ve kemik ağrılarınızı yok edecektir.

● Düzenli olarak kullanılan lavanta yağı, bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir.

● Antioksidan ve anti bakteriyel özelliği ile idrar yolunda oluşan enfeksiyonları, lavanta yağı ile ortadan kaldırabilirsiniz.

● Günümüzde artık her yaşta görülen tansiyon yüksekliği problemini lavanta yağı ile çözebilirsiniz. Özellikle de ileri yaştaki insanlarda daha etkili olan lavanta yağı ile tansiyon dengeleme tedavisi, oldukça sağlıklı sonuçlar almakta. Lavanta yağını biraz koklamak veya kıyafetlere sürmek tansiyonu dengelemek için yeterli olacaktır.

Lavanta Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Cildinizin en iyi dostlarından biri de lavanta yağıdır. Lavanta yağı cilt lekeleri başta olmak üzere tüm cilt sorunlarınızı çözmek için harekete geçiyor. İşte cildinize olan etkileri:

● Lavanta yağı hücrelerinizin yenilenmesini destekler. Bu durum sonucunda cildinizde oluşan yaralar ve lekeler çok kısa süre içinde iyileşir.

● Ergenlik döneminde sıkça şikayet edilen akne ve sivilceler ile mücadele eder. Sivilcelerinizin daha çabuk iyileşmesini sağlar.

Egzama ve sedef gibi cilt rahatsızlıklarının etkisi ile oluşan cilt lekelerinin tedavisinde kullanılır.

● Besleyici ve onarıcı özelliği ile tüm cilt sorunlarını düzenli kullanımda yok edecektir.

● Yaz aylarında kurtarıcınız olacak lavanta yağı sinek ısırmalarının etkisini en aza indirecektir.

● Sinek ısırıklarında oluşan şişlik ve kızarmalar lavanta yağı ile giderilebilir.

Lavanta Yağı Ne İşe Yarar?

Lavanta yağını düzenli olarak kullandığınızda:

● Lekeleri yok eder.

● Saçlarınıza sağlık kazandırır.

● Cildinizin onarımını sağlar.

● Çatlak ve kuru ciltleri canlandırır.

● Uyku düzenini dengeler.

● Stresi yok eder.

● Psikolojik açıdan doygunluk kazandırır.

Lavanta Yağı Zararları ve Yan Etkileri

Lavanta yağının yanlış ve bilinçsiz kullanımda yan etkileri görülebilir. Buharla solunması durumunda lavanta yağı zehirlenmesi görülebilir. Bu gibi durumlarda daha ciddi bir sorun olmadan doktora görünmelisiniz.

Ayrıca hamilelik döneminde rahim kaslarını gevşeteceği için lavanta yağı anne adaylarına tavsiye edilmemektedir. Yakın bir tarihte ameliyat olacaksanız, lavanta yağını kullanmaya bir süre ara vermelisiniz. Olası bir alerji durumunda, lavanta yağını kullanmamalısınız.

Bu web sitesi, web deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır.