Skip links
Gül Yağı Faydaları Nelerdir?

Gül Yağı Faydaları Nelerdir?

Gül yağı eskilerden günümüze kadar kullanılan serinletici ve ferahlatıcı etkisiyle ateşli hastalıklardan baş ağrılarına hatta cilt yaralarını iyileştirmeden, iltihapları gidermeye, cildi nemlendirmeden, dolaşımı teşvik etmeye kadar çeşitli faydaları bulunan hoş kokulu doğal bir yağdır. Son zamanlarda birçok kişinin cilt bakım rutini arasında yer alan gül yağının cilde daha birçok faydası bulunur. Mucizevi bir yağ olarak kabul edilen gül yağı, aromatik şifanın kaynağı olarak gösterilen esansiyel bir yağ olarak iyileştirici özellikleri ile geniş bir kullanım alanına sahip. Özellikle cilt sağlığına sayısız faydaları olan gül yağı, cilde uygulandığı zaman cildin genel kalitesini artırırken diğer taraftan da ağrı ve iltihapları hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Kozmetik sektöründe belli oranda su ile karıştırılarak kullanılmaktadır. Gül yağı, krem ve parfümlerde bol miktarda kullanımı tercih edilen doğal bir yağdır.

Gül Yağı Faydaları Nelerdir?

Osmanlı tıbbında ağrı kesici olarak kullanılan gül yağının faydalarından bazıları;

● Gül yağı aromaterapi alanında kullanılır ve bu özelliği ile kişiyi stresten arındırır. Gül yağı ile kendinizi daha huzurlu hissedebilirsiniz.
● Eğer kabızlık problemi yaşıyorsanız gül yağını karın kasları bölgesine masaj olarak uyguladığınızda bağırsaklarınızı rahatlatabilirsiniz.
● Gül yağı hoş kokusu ile dikkat çeker. Ağız bakımında kullanılması, daha ferah bir nefes almanızı sağlar.
● Gül yağının sakin kokusu ile nefes darlığı ve astım gibi solunum rahatsızlıkları tedavi edilebilir.
Kalorifer üzerine dökerek yahut klima üzerine sürerek odanın daha güzel kokmasına yardımcı olur.
● Sağlıklı saçlara sahip olmak için gül yağı saç maskesinde kullanılabilir. Sahip olduğu vitaminler sayesinde saçların ihtiyacı olan nemi karşılar.

Gül Yağı Cilde Faydaları Nelerdir?

● Gün içinde makyaj yapıyorsanız, makyaj temizliği için birkaç damla gül yağını kullanabilirsiniz. Gül yağı ile cildinize zarar vermeden makyajdan arınabilirsiniz. Gül yağı cildinizdeki makyajı temizlediği gibi oluşan kir ve yağı da cildinizden atacaktır.
● Sıcak şehirlerde ve sıcak mevsimlerde cildinde lekelenme meydana gelen kişiler için gül yağı önerilmektedir. Çünkü gül yağı güneş lekelerinin ciltteki görünümünü hafifletecek ve zamanla ortadan kaldıracaktır.
● Ufak yaralar oluşan cildinizi iyileştirmek için gül yağı kullanılabilir. Vitaminler sayesinde hücre onarımını hızlandırır ve cildinizde oluşan egzama ve yara etkilerini iyileştirir.
● Gül yağı ile cildinize masaj yaparsanız kan dolaşımını hızlandırıp daha canlı görünmenizi sağlayabilirsiniz.
● Cilt kuruluğu yaşayan kişilere gül yağı tavsiye edilir. Cildin nem dengesini korur özellikle dirsek ve topuklardaki kurumayı yok eder.
● Çeşitli nedenlerden dolayı oluşan cilt çatlaklarına düzenli olarak sürüldüğünde çatlakları iyileştirir.
● Saçlarda görülen kepeklenme saç derisinin kurumasından dolayı kaynaklanabilir. Bu sorunu çözmek için gül yağını kullanabilirsiniz. Çünkü gül yağı saç derisini de nemlendirip sağlık katacaktır.

Bu web sitesi, web deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır.