Skip links
dovmede vegan yansimasi

Dövmede Vegan Yansıması

Dövmede Vegan Yansıması Nedir?

Vejetaryen kelimesinin nasıl ortaya çıktığı tam olarak belli olmamakla birlikte, Latince “vegetus, canlı, sağlıklı, hayat dolu anlamına gelmektedir” türetilmiştir. 1842’de oluşturulan vejetaryen tanımında; et, balık ve kümes hayvanlarının tüketilmediği, süt ürünleri ve yumurtanın ise tercihe bağlı olarak tüketildiği beslenme tarzına vejetaryen beslenme denilmiştir.

Vejetaryanlıktan yani canlı ve yaşayan şeylerin besin olarak kullanılmamasının Antik Yunan, Budizm ile Hinduizm’de ifade edildiğini görmekteyiz. Vegan kelimesi ise Vegan Derneği kurucusu Donald Watson tarafından 1944 yılında vejetaryen (vegetarian) kelimesinin ilk ve son hecelerini kullanılarak tanımlandı. Donald Watson bütüncül hayvan özgürlüğünü ifade ederken hayvansal ürünlerin kullanımını tamamen reddetmektedir.

Vegan düşüncesinde hayvansal kaynaklı beslenim şekline karşı olma dışında her türlü hayvansal ürünün kullanımına karşı olmak(yün, deri, ipek vb) ve hayvanlar üzerinde deney uygulanmış ürünlerin tüketimine/kullanımına karşı olma düşüncesi yer almaktadır.

Aktivist ve sanatçı olan “Alfredo Meschi” dünyada her saniye 40.000 hayvanın eti için bizler tarafından öldürüldüğünü ifade etmek için vücuduna 40.000 dövme yaptırmış.

Dövme, tatoo insanın tarihsel varlığında derisi için kullandığı bir süsleme yöntem. Geç neolitik dönemde M.Ö. 5,200 yılllarda bile insan vücudunda dövmeleri görmekteyiz(inanç yada süsleme nedenli hatta eklem üzerlerine yaparak ağrı tedavisinde kullanıldığına inanılmakta). Kalıcı ve kına gibi geçici dövmelerin tüm kültürlerde kullanıldığı görülmekte. Günümüzde ise hızla artan bir kültürel etkinlik nerede ise. Kalıcı dövme basitçe boya-pigmentin deri içerisine uygulanarak yapılmakta. Deri içerisine bir boya uygulanması ve bunun kalıcılığı sağlanmakta.

Vegan dövme tanımı şu şekildedir.

● Vegan dövmesinde kullanılacak pigment-boya vegan olması gerekmektedir. Yani dövme boyası hayvansal jelatin, kemik kömürü, hayvansal gliserin gibi bileşenler barındırmayacak. Boya kesinlikle hayvanlar üzerinde test edilmemiş olması gerekiyor.
● Dövmenin çizilmesinden, derinin hazırlanmasına ve dövme sonrası kullanılacak ilaçlara kadar içeriğinde hayvansal ürün olmayacak. Stencil yani dövme örneğinin deriye aktarıldığı tasarım kemik kömürü içermeyecek. Krem içerikleri hayvansal kaynaklı olmayacak gibi.

Bu nedenle bu şartları taşıdığını ifade eden vegan dövme merkezleri, vegan dövme pigmentleri ve alternatif vegan bakım ürünleri geliştirilmiştir.

Sanolie dövme bakım losyonumuzu denediniz mi?

Bu web sitesi, web deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır.